1. Przeprowadzono 4 godziny warsztatów gwarowych „Po nasymu”, z nauką wierszy, piosenek lokalnych, poznawania nazw użytkowych przedmiotów domowych i gospodarczych, zwyczajów i obrzędów występujących na terenie Bogacicy. Warsztaty z gwarą śląską pozwoliły uczestnikom poznać język, typowy dla mieszkańców Bogacicy, zrozumieć go i posługiwać nim w mowie potocznej. Poznane piosenki i wiersze tego regionu wykorzystano podczas Biesiady kończącej projekt.
Przeprowadzono 4 godziny warsztatów plastycznych „Odkryj magię Chałpki Starzików”, z malowaniem wybranych starych przedmiotów znajdujących się w izbach Chałpki i jej otoczeniu. Dzięki warsztatom plastycznym powstały prace malarskie, w których utrwalono piękno starych przedmiotów znajdujących się w Chałpce Starzików. Z powstałych prac utworzono galerię, którą można było zobaczyć podczas Biesiady kończącej projekt.
Przeprowadzono Biesiadę międzypokoleniową „Historia na wyciągnięcie ręki”, z zabawami, zagadkami, śpiewem, recytacją wierszy w gwarze, quizami i śląskim kołoczem. Posadzono w ogrodzie przy Chałpce lipę, na pamiątkę realizowanego projektu.
Opracowano i wydrukowano ulotkę promującą Chałpkę Starzików w trzech językach – polskim, niemieckim i angielskim, a także zaprojektowano i wykonano Fotościankę z sylwetami Starki i Starzika w regionalnych strojach śląskich, do pamiątkowych zdjęć.
Realizacja naszego zadania w dużym stopniu przyczyniła się do integracji międzypokoleniowej mieszkańców Bogacicy, wykorzystania ich potencjału, wiedzy i pasji. Połączyliśmy ciekawą inicjatywą wszystkich chętnych, chcących wziąć udział w projekcie. Wyciągnęliśmy mieszkańców z domów i zagospodarowaliśmy Ich czas wolny, dla wspólnego, ciekawego i pożytecznego działania.
Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, co świadczy o potrzebie organizowania takich zajęć dla naszej społeczności lokalnej.
Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, co świadczy o potrzebie organizowania takich zajęć dla naszej społeczności lokalnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz